Praktické tipy na maľovanie

V súčasnosti sa nároky na krajšie bývanie stále zvyšujú, preto nestačí pri maľovaní interiéru steny len premaľovať, ale je potrebné starý náter aj odstrániť, poprípade vytvoriť hladkú stierku alebo omietku. Až potom je stena pripravená na maľovanie. Tiež už dávno neplatí, že sa rozhoduje len na základe farby ale hlavne aj na základe zdraviu prospešných a ekologických materiálov. 

Celý článok nájdete tu: domabyt.zariadim.sk/prakticke-tipy-malovanie

Kvalitu prostredia by sme nemali podceňovať

To, že sa v interiéri cítime príjemne ovplyvňuje výber zariadenia, ladenie farieb, no dôležitým faktorom je aj zdravotná nezávadnosť použitých materiálov. 

Spoločnosť Topmal má v oblasti maľovania interiérov dlhoročné skúsenosti a zákazníkom radí: „Je vhodné použiť materiály kvalitné, vodou riediteľné farby, stierky a omietky, ktoré sú ekologické a nezávadné. To, čo máme na stenách totiž vytvára vnútornú klímu, ktorú denne vdychujete. Preto je dôležité použiť kvalitné materiály, ale aj pracovné náradie. Ani najkvalitnejšia farba totiž nevynikne, ak sú maliarske práce vykonané nekvalitne.“

Praktické tipy na maľovanie interiéru

Výber farby interiéru ovplyvňuje človeka

Interiér nemusí byť len klasický biely. V dnešnej dobe sa s farbami interiéru môže experimentovať. V súčastnosti máme na výber veľa farebných možností, ako zútulniť svoj interiér tak, aby pôsobil príjemne aj na pohodlie a psychiku obyvateľov.

V každom priestore v interiéri môže byť aj iná farba. Napríklad v priestoroch obývačky zvolíte inú farbu ako do pracovných priestorov. Ďalšia farba môže dobre vplývať na spánok a volí sa na steny v spální. Navyše správnym výberom odtieňa sa môže docieliť vyššia pracovná produktivita, ale aj upokojenie hyperaktívneho dieťaťa.

Farba vie aj pracovať s priestorom interiéru. Niektoré vedia priestor opticky rozšíriť, alebo aj priestor zúžiť. V súčasnosti sú veľmi moderné a aj vhodné metalické odtiene ako medená, strieborná alebo zlatá. Výborne vyniknú na niektorých stenách ako doplnok k bežným farbám. 

Ako vymaľovať

Okrem klasického spôsobu nanášania farby valčekom, možnosti maľovania steny sú aj striekaním, špachtľovaním, alebo gletovaním, ktorým sa môže dosiahnuť dekoratívneho výsledku priamo na stenách.

V súčasnosti je aj bohatý výber funkčných náterov. Okrem klasických farieb, ktoré sa na steny pužívajú sú dostupné aj farby umývateľné, odolné voči vode, či napríklad špeciálne ochranné farby proti plesniam, izolačné, atnigrafity, alebo hygienické.

Zaujímavou možnosťou je maľovanie stien aj farbami s nano časticami striebra, ktoré sú antibakteriálne. Svoje uplatnenie nájdu v nemocniciach, ale sú vhodné aj do detských izieb, kde môžu znižovať chorobnosť detí.

Tabuľová farba na stenu
Maľovanie stien

Kreatívne nátery stien sú trendy

Okrem klasických stien sa môžu používať farby aj na rôzny účely aby tak plnili istú funkciu. Sú to aj také kreatívne farby a nátery, ktoré umožnia premenu z bezčnej steny na tabuľu, po ktorej sa dá písať kriedami. Sú rôzne nátery, ktoré umožňujú písanie aj fixkami. Na iné sa dajú pripnúť magnety. Stačí sa len informovať o možnostiach a individuálnych potrebách.

Interiér domácnosti by sa mal maľovať každých 3 -5 rokov. Steny udržiavajú rôzne nečistoty, preto ak chcete udržať zdraviu prospešnú klímu domu, je potrebné interval premaľovania aj dodržať. Najskôr je však potrebné pôvodný náter vyčistiť penetračnou emulziou a následne nanášať nový.